Pielęgnacja i zabezpieczenie auta   1 komentarz

Dodane o 15:02 do Aktualności

  IMG_9497  Dbanie o auto jest coraz bardziej powszechne. Na rynku jest coraz więcej firm zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem oraz renowacją aut. Również dostęp do profesjonalnych kosmetyków nie jest trudny. Większość z nas spędza w aucie dużo czasu, a chyba wszystkim jest przyjemnie poruszać się czystym, lśniącym pojazdem. O swoje „cztery kółka” zadbać można na kilka sposobów. Najtańszym, (co nie oznacza najprostszym) sposobem jest zajmowanie się tym samemu. Jednak proces dokładnego czyszczenia wnętrza wymaga czasu, odpowiedniego sprzętu, kosmetyków oraz wiedzy a tego przeważnie użytkownikowi auta brakuje. Trudniejsza sprawa jest z polerowaniem i zabezpieczeniem powłoki lakierniczej. Tego raczej nie zrobimy dobrze domowymi sposobami. Dlatego zdecydowanie polecam zlecenie takiej usługi profesjonalnej firmie.

IMG_4738Przynajmniej raz w roku powinniśmy gruntownie wyczyścić i zabezpieczyć wnętrze auta, czyli bardzo dokładnie odkurzyć i wyprać wszystkie elementy tapicerowane, doczyścić elementy plastikowe, specjalnym środkiem-cleanerem wyczyścić elementy skórzane, potem pozostaje nam impregnacja tkanin oraz skór, nałożenie „dressingu” na elementy plastikowe i winylowe. Oczywiście taki zabieg nie zwalnia nas z regularnego odkurzania, ale dzięki niemu zadbanie o czystość wnętrza jest dużo prostsze i mniej czasochłonne a co najważniejsze możliwe do wykonania samemu.

Co do powłoki lakierniczej to zabiegi są bardziej skomplikowane i zajmują więcej czasu. Powinniśmy zacząć od oceny stanu powłoki następnie auto należy dokładnie umyć, oczyścić i przygotować. I w tym miejscu zaczyna się wybór właściciela auta, co do efektu, jaki chcemy osiągnąć. Lakier można odświeżyć, zabieg ten oczyszcza dogłębnie lakier, który staje się gładki, uzyskuje głębię oraz blask, ale można też lakier skorygować, co pozwala osiągnąć niemal stan fabryczny lub nawet lepszy. Jeśli lakier jest już odpowiednio przygotowany pozostaje nam zabezpieczenie dowolnie wybraną powłoką. I w tym temacie mamy prawie nieograniczony wybór. Najbardziej powszechnym i podstawowym sposobem zabezpieczenia lakieru jest woskowanie.  Wybór wosku też nie powinien stanowić problemu, gdyż na rynku dostępna jest pełna gama wosków naturalnych jak i syntetycznych (sealantów). Można pójść o krok dalej i zabezpieczyć lakier powłoką kwarcową lub ceramiczną. Powłoki te są bardzo wytrzymałe i dają efekt wizualny, którego nie osiągniemy za pomocą wosku. Zdecydowanie polecamy te powłoki, jeżeli auto było wcześniej skorygowane. Aplikacja powłoki kwarcowej lub ceramicznej jest dość skomplikowana i raczej nie do wykonania w domowych warunkach. Dla porównania dodam, że powłoka woskowa utrzymuje się na aucie około miesiąca, a na powłokę ceramiczną producent daje siedem lat gwarancji.

mazdea cs artykJeśli zamierzamy kupić auto nowe to zdecydowanie warto zabezpieczyć je z zewnątrz jak i wewnątrz. Kupno takiego auta to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, dzięki odpowiednim powłokom auto będzie prezentować się jak nowe jeszcze wiele lat po zakupie. Jest wiele programów zabezpieczenia auta. Jeżeli chcemy osiągnąć najlepszy efekt i utrzymać nowe auto w stanie idealnym warto zabezpieczyć lakier kompozytem ceramicznym. Powłoka ta składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap polega na zabezpieczeniu maksymalnej trwałości i ochrony przed mikrozarysowaniami. W drugiej fazie lakier zostaje pokryty powłoką hydrofobową, zapewniającą najwyższą odporność na brud. Dzięki temu zabiegowi otrzymujemy unikatowy efekt optyczny przy jednocześnie najtrwalszym zabezpieczeniu lakieru na rynku. Podobnie rzecz wygląda z felgami, które też można zabezpieczyć odpowiednią „zbroją”, dzięki której osad z klocków hamulcowych oraz brud jest łatwy do usunięcia. Zabezpiecza się również wnętrze auta a w szczególności elementy pokryte skórą lub tkaniną. Do tego celu służą odpowiednie impregnaty. Elementy plastikowe również należy zabezpieczyć przed starzeniem specjalistycznym „dressingiem”.

IMG_9464

Napisane przez Paweł Kukiełczyński 28.12.2015r.

Polimery, polimeryzacja, akryle, poliuretany i inne   brak komentarzy

Dodane o 11:56 do Aktualności

      Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu w Polsce najpopularniejszym obuwiem sportowym były buty produkowane przez firmę „adidas”. I nie dlatego, że akurat ta firma sprzedawała w naszym kraju najwięcej swojej produkcji. Nawet jeżeli ktoś nosił buty np. firmy „puma” to i tak mówił, że ma adidasy. Ot taki nawyk językowy. Nazwa firmy przylgnęła do określenia typu butów. Mówiąc „mam adidasy” większość wiedziała, że chodzi o budy sportowe. Teraz już takiego określenia nie używa się. Nawyk jednak przetrwał. Skupiając się na branży podłogowej – wykładziny PCW określa się nazwą „tarket” pomimo że wykładzinę wyprodukował np. rodzimy Gamrat bądź jest to wykładzina linoleum co jest już w ogóle niezrozumiałe. Brzmi to i dziwnie i szczególnie w meandry branżowe wprowadza niepotrzebne nieporozumienia, a nawet komplikacje. Podejrzewam, że takich przykładów można w naszym życiu znaleźć więcej i jeżeli da się zrozumieć ludzi spoza branży to już w drugą stronę trudno podobne zjawiska tolerować. Takimi słowami są też „polimer” i „polimeryzacja”.linie

Terminy są często używane w kontekście wykonywanych czynności bądź też do określenia produktu. Tymczasem są to pojęcia określające szeroką grupę produktów oraz sposób ich otrzymywania. Ale może po kolei.

Polimeryzacja to reakcja, w wyniku której związki chemiczne o małej masie cząsteczkowej zwane monomerami lub mieszanina kilku takich związków reagują same ze sobą, aż do wyczerpania wolnych grup funkcyjnych, w wyniku czego powstają cząsteczki o wielokrotnie większej masie cząsteczkowej od substratów, tworząc polimer.

Polimery (gr. polymeres – wieloczęściowy, zbudowany z wielu części) – substancje chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej, które składają się z wielokrotnie powtórzonych jednostek zwanych merami. Przez „bardzo dużą masę cząsteczkową” rozumie się zwykle taką sytuację, gdy odjęcie lub przyłączenie jednego meru nie zmienia w zasadniczym stopniu ogólnych własności chemicznych i fizycznych związku chemicznego. Odróżnia to polimery od oligomerów, które mają jeszcze na tyle małą masę cząsteczkową, że dodanie do nich lub odjęcie jednego meru skutkuje zauważalną zmianą np. ich temperatury topnienia.

Naukowe terminy, definicje.

Trudno jednak bez nich się obejść jeżeli z nauki korzystamy.wiejscie

Tu akurat chemia gra pierwsze skrzypce co w trakcie edukacji szkolnej nie zawsze funkcjonowało tak jakbyśmy sobie tego życzyli.

Nie jest ta chemia też aż taka straszna jeżeli zdamy sobie sprawę, że z jej wytworami mamy do czynienia na co dzień. Warto więc choćby odrobinę zagłębić się w jej meandry, aby ułatwić sobie pracę, a przez to zarobić więcej pieniędzy.

Trzeba pamiętać o tym, że polimery są jednym z podstawowych budulców wielu organizmów żywych – występują więc w naturze. Polimery syntetyczne są podstawowym budulcem tworzyw sztucznych, a także wielu innych powszechnie wykorzystywanych produktów chemicznych takich jak: farby, lakiery, oleje przemysłowe, środki smarujące, kleje itp. Polimery syntetyczne otrzymuje się w wyniku łańcuchowych lub sekwencyjnych reakcji polimeryzacji ze związków posiadających minimum dwie grupy funkcyjne zwane monomerami.

Już z tych określeń wynika jasno, że „polimeryzacja” to, ujmując lakonicznie, sposób otrzymywania polimeru. Nie można więc tego terminu używać w kontekście aplikacji powłoki na podłogę. Podczas nakładania powłok nie zachodzi proces polimeryzacji. Polimer natomiast jest wytworem polimeryzacji, jest podstawowym składnikiem tworzywa sztucznego.

Dlaczego warto zapoznać się z tym tematem? Odpowiedź jest prosta: aby nie popełniać błędów pojęciowych, które dla coraz większej rzeszy klientów stwarzają wiele kłopotu. Przyczyna podstawowa: w życiu codziennym spotykamy coraz więcej produktów powstałych w wyniku polimeryzacji. Obudowa telefonu mobilnego, klawiatura komputera, pianka uszczelniająca okna, klosz lampy samochodowej itd. itp.

Pod pojęciem tworzywo sztuczne rozumiemy materiały, którego podstawowym składnikiem są syntetyczne, naturalne lub modyfikowane polimery. Tworzywa sztuczne mogą być otrzymywane z czystych polimerów (np. polimetakrylan metylu – tzw.akryle, polistyren, polietylen) lub z polimerów modyfikowanych poprzez dodanie różnych substancji pomocniczych (np. plastyfikatory, napełniacze, stabilizatory). Nazwą tworzywa sztuczne w potocznym języku technicznym obejmuje się również półwyroby dostarczane do przetwórcy oraz wyroby gotowe, o ile wykonano je z materiałów, które zgodnie z podaną definicją zaliczyć można do grupy tworzyw sztucznych. Dziś już samo wymienienie nazw znanych tworzyw zajęłoby na pewno kilkadziesiąt stron pisma maszynowego. Znamy już bowiem parę tysięcy różnych tworzyw sztucznych.

Próby systematyzacji tworzyw sztucznych spełzają na niczym, gdyż ciągle są zgłaszane nowe właściwości, wartości, czy też same nowe produkty. Tym nie mniej pewien podział występuje. Nie będę oczywiście czytelników zasypywał różnego rodzaju określeniami. Chciałbym się skupić na kilku istotnych terminach i określeniach. Proszę też zauważyć, że z kilkoma określeniami spotykamy się podczas pielęgnacji podłóg. Wymienione tworzywa sztuczne używane są, czy to do tworzenia podłogi (np. wykładziny dywanowe, wykładziny elastyczne) czy też jako powłoki zabezpieczające. Z góry przepraszam za występujące chemiczne terminy – ale inaczej się nie da.

Podział ze względu na budowę

poliolefina – są to polimery zawierające tylko węgiel i wodór, w których występują długie łańcuchy węglowe -C-C-C-; do najbardziej znanych przykładów zaliczają się polietylen, polipropylen i polistyren

polimer winylowy – są to polimery otrzymywane w wyniku rozerwania wiązań C=C występujących w monomerach, na skutek czego powstają długie łańcuchy węglowe; formalnie rzecz biorąc większość poliolefin również należy do polimerów winylowych, ale zazwyczaj rozumie się pod tą nazwą takie polimery jak poliakrylan, polimetakrylan, polichlorek winylu itp., a więc zawierające oprócz węgla i wodoru także inne atomy.

polieter – są to polimery, w których w głównych łańcuchach występują wiązania eterowe, najbardziej znanym przedstawicielem jest poli(tlenek etylenu)

poliamidy – są to polimery w których występuje wiązanie amidowe (-NH-C(O)-)

poliuretany (PUR lub PU) to polimery powstające w wyniku addycyjnej polimeryzacji, wielofunkcyjnych izocyjanianów do amin i alkoholi; cechą wyróżniającą poliuretany od innych polimerów jest występowanie w ich głównych łańcuchach ugrupowania uretanowe [-O-CO-NH-]; temperatura topnienia poliuretanów ma zakres w przybliżeniu od 120°C do 250°C

– poliestry – są to polimery, w których w głównych łańcuchach występuje wiązanie estrowe (-C(O)-O-)

– poliwęglany – są to polimery, w których występuje wiązanie węglanowe (-O-C(O)-O-) –

– polimer nieorganiczny – (polisiloksan, polifosfazen, polisiarczek) są to polimery, w których w głównych łańcuchach nie występują atomy węgla

– polipeptydy, poli(węglowodany), kwasy nukleinowe – to wszystko są biopolimery. Zastosowania polimerów

– tworzywa sztuczne

– farby i lakiery

– kleje i podobne środki powierzchniowo czynne

– polimery ciekłokrystaliczne

– membrany i inne materiały o zdolnościach rozdzielczych

– mikrosfery polimerowe

– stałe paliwa rakietowe

kuchnia

Przykłady polimerów

polietylen (PE) – pojemniki, zabawki, folie, jest bardzo odporny chemicznie i łatwo się go barwi na żywe kolory

polipropylen (PP) – wykładziny, rury;  bardziej wytrzymały niż polietylen (wyższa temperatura topnienia)

–  polistyren (PS) – tworzywo konstrukcyjne, kruche ale wytrzymałe na zgniatanie

poliakrylonitryl (PAN) – popularna „anilana” – podstawowy składnik tzw. sztucznego jedwabiu

politereftalan etylenu (PET) – tworzywo przezroczyste, z którego produkuje się większość plastikowych butelek, oraz jest też stosowane jak sztuczne włókno

polichlorek winylu (PCW, PVC) – wykazuje dużą odporność na działanie stężonych kwasów i zasad, produkuje się z niego wykładziny podłogowe, rurki i węże, często występuje jako składnik klejów i lakierów; w czasie ogrzewania polichlorek winylu mięknie w temperaturze 60-70°C, topi się zaś w temperaturze 140-170°C

nylon – mocny, rozciągliwy, liny, sztuczne włókna

kauczuk syntetyczny – grupa polimerów o własnościach elastycznych

polimetakrylan metylu (PTFE) – (szkło organiczne – tworzywo o dużej przezroczystości, w zakresie światła widzialnego i UV. AKRYL – są to farby, których spoiwem jest żywica syntetyczna – polimetakrylan metylu. Spoiwo to ma cenne zalety: jest bardzo przeźroczyste, bezwonne , stosowane w postaci emulsji, rozprowadza sie wodą, po wyschnięciu natomiast staje się nierozpuszczalne przez wodę tworząc silną i trwałą powłokę

polisiloksan – cała gama tworzyw, od kauczuków i żeli stosowanych w medycynie po tworzywa konstrukcyjne, farby i smary

poliuretany (PU, PUR) – są to polimery termoplastyczne (temperatura topnienia poliuretanów ma zakres w przybliżeniu od 120°C do 250°C), a ich własności zbliżone są do poliamidów – w odróżnieniu jednak od poliamidów nie chłoną wody, mają bardzo dobre własności dielektryczne; znajdują odpowiednio szerokie i różnorodne zastosowanie; można z nich wytwarzać włókna odzieżowe, oploty przewodów, folie do wyrobu worków, kształtki, lakiery do izolacji przewodów i malowania podłóg, kleje do różnych materiałów, m.in. do metali lekkich i stali, rodzaj miękkiej gumy na membrany, opony, podeszwy do butów

politetrafluoroetylen – wykazuje odporność na wysokie i niskie temperatury oraz działanie większości odczynników chemicznych (m.in. wody królewskiej), jest niepalny, posiada dużą wytrzymałość mechaniczną i sprężystość; jest stosowany w lotnictwie (samoloty odrzutowe) oraz w przemysłach: chemicznym, radiotechnicznym, maszynowym, papierniczym, włókienniczym, farmaceutycznym, spożywczym; politetrafluoroetylen znany jest pod nazwą handlową teflon.

 podloga 2 kolory

Ponadto syntetyczne tworzywa sztuczne można podzielić na trzy grupy:
a) Polimery termoplastyczne – miękną pod wpływem podwyższonej temperatury. Dzieje się tak, dlatego, że łańcuchy polimerowe mogą poruszać się względem siebie, a efekt ten staje się coraz wyraźniejszy wraz ze wzrostem temperatury. Przykładem może być polistyren lub polichlorek winylu (PVC).
b) Polimery termoutwardzalne – występują tu wiązania porzeczne pomiędzy poszczególnymi łańcuchami polimerowymi, uniemożliwiając ich przesuwanie się względem siebie. Dlatego takie materiały nie stają się plastyczne w wyższych temperaturach. Do tego typu polimerów zaliczyć można bakelit i żywice epoksydowe.
c) chemoutwardzalne, które pod wpływem określonych czynników chemicznych usieciowują się przestrzennie, przy czym stają się nietopliwe i nierozpuszczalne.

Tworzywa termoutwardzalne i chemoutwardzalne noszą nazwę duroplastów.

Czy występują inne klasyfikacje polimerów? – oczywiście tak. Czy są inne polimery? – bardzo dużo i coraz więcej. Jakie są różnice między polimerami? – lakonicznie odpowiadając: wszelakie.

Dwa  produkty o tym samym przeznaczeniu wytworzone z tego samego polimeru często różnią się od siebie np. wytrzymałością na rysowanie czy wycieranie. Jedną próbkę poliuretanu można z łatwością rozerwać podczas gdy identycznie wyglądającą drugą próbkę mamy problem zniszczyć mechanicznie.

czerwona podloga

Wszystkie przedstawione podziały, nazwy, właściwości i zastosowanie pokazują, że pojecie „polimer” nie jest jednoznaczne i oczywiste. Nawet określenie „akryl”, które w rozumowaniu powinno charakteryzować wyraźnie określony materiał wcale takie nie jest.

Często od firm świadczących usługi pielęgnacji podłóg słyszymy, że używają polimeru. Na pytanie: jakiego? odpowiedź nie pada. Coraz częściej też słyszę od klientów, że z tymi polimerami to jakieś nieporozumienia, bo każdy niby je stosuje, a podłogi wyglądają bardzo różnie. Wszyscy, którzy kiedykolwiek zetknęli się z powłokami czy impregnatami do zabezpieczania podłóg wiedzą doskonale, że FAKTYCZNY skład, a szczególnie nazwa produktu, który zasadniczo tworzy powłokę zabezpieczającą jest tajemnicą producenta. Wiemy też doskonale, że wytrzymałość powłok zabezpieczających jest bardzo różna i kształtuje się w czasie pomiędzy 3 miesiące (żeby nie powiedzieć tygodnie) nawet do 3 lat (bo o 5 latach nikt nie da wiary chociaż tak jest). Odpowiedź na pytanie dlaczego tak jest jest bardzo prosta: wszystko zależy od rodzaju i jakości polimeru użytego do produkcji powłoki.  Twierdzenie, że do zabezpieczenia danej podłogi użyto polimeru jest kompletnie na dzień dzisiejszy nieprecyzyjne. A co jeżeli w użytym produkcie nie zastosowano polimerów? Klienci w Polsce coraz częściej dostrzegają i coraz chętniej korzystają z możliwości prawnego dochodzenia nierzetelnie i niezgodnie z ofertą wykonanej usługi. Użycie określenia „polimer” zobowiązuje usługodawcę do wiedzy o faktycznym zastosowaniu konkretnego tworzywa sztucznego. Ponadto wymagane jest wyraźne określenie czasu funkcjonowania tego produktu oraz instrukcja codziennej czy okresowej pielęgnacji. Brak takich odpowiedzi czy dokumentów w najbliższym czasie może postawić usługodawcę przed poważnymi problemami.

boisko

            Coraz baczniej w naszym kraju użytkownicy zwracają uwagę na swoje podłogi. Chętnie wydają na nie spore kwoty, ale tez chcą, aby im służyły długu i w idealnym wyglądzie. Czasy gdy „obuwie sportowo podobne” sprzedawano w Polsce pod nazwą „adidasy” już minęły. Taki proceder jest ścigany i grożą za jego uprawianie poważne konsekwencje prawne. Sprzedawcy tego asortymentu wiedzą, że nie warto nadużywać nazw, terminów, określeń, które nijak się mają do rzeczywistości. To samo dotyczy pojęć „polimer” i „polimeryzacja”. Zwróćmy uwagę co wpisujemy w oferty i o czym mówimy naszym klientom. Naprawdę warto.

Autor: Andrzej Zabiega

Podłoga jaka jest każdy widzi   brak komentarzy

Dodane o 11:01 do Aktualności

 

Podłoga jaka jest – każdy widzi. Przynajmniej teoretycznie można powiedzieć, że sprawa jest prosta. Nabyte przyzwyczajenia kulturowe każą, jeżeli nie z pogardą, to na pewno bez większego zastanowienia spoglądać na coś po czym tylko depczemy.

mycieJak to mawiały babcie – „jeść z tego nikt nie będzie”. Oczywiście co innego stoły, szafki, okna, biurka – czyścić i doczyszczać. Ale podłoga? Oczywiście ma być czysta. I nie ma co prawić filozofii, że coś tam – wszak to tylko podłoga.

 

 

Niestety podejście dość powszechne. Na szczęście mentalność w tym temacie ulega istotnym, pozytywnym zmianom.rubber Podłoga staje się wizytówką mieszkania czy firmy. Ma być elegancka i czysta. Bardzo czysta. Duża grupa użytkowników nie wdaje się w szczegóły jak osiągnąć wymagany wygląd. Zdają się na fachowość firm wykonujących usługę.

 Jesteśmy nacją, która w wyniku zawieruchy dziejowej zmuszona była do tzw. „znania się na wszystkim”. Jednak ten trend zaczyna odchodzić w przeszłość. Zaczynamy skupiać się na wybranej branży czy jej gałęzi i w tym się specjalizujemy. Mało tego – fachowość zaczyna być wymagana od usługodawcy. Użytkownik nie będzie się zagłębiał w meandry dziedziny, ale ma bardzo szybkie instrumenty które w prosty sposób pozwolą mu na konfrontację opinii i jakości proponowanych usług. Wybierze ofertę najbardziej profesjonalną.

oil

Mnogość pokryć podłogowych występujących na rynku powoduje ogrom problemów dla wielu usługodawców. Niestety, ale najwięcej problemów jest z faktem, że usługodawca nie potrafi rozpoznać podłogi, którą ma wyczyścić. Dziwne przynajmniej, no bo jak można twierdzić, że firma specjalizuje się w czyszczeniu i pielęgnacji podłóg, a w firmie brakuje nawet jednego pracownika potrafiącego określić jaką podłogę ma poddać działaniom. Oczywiste jest, że trudno będzie rozpoznać typ lakieru na drewnie czy nawet pochodzenie i skład włókna w wykładzinie dywanowej. Jednak elementarna wiedza obowiązuje każdego, kto zajmuje się jakąkolwiek branżą. No bo np. nie wiadomo czy należy obśmiać czy raczej oblać łzami rozpaczy fakt, że ciągle wśród usługodawców funkcjonuje określenie „gumoleum” – pokrycie podłogowe, którego nie stosuje się od lat. Natomiast kompletnie niezrozumiałe jest dlaczego funkcjonuje twierdzenie, że gumoleum to to samo co linoleum. Czy powinno więc dziwić, że do linoleum osoby sprzedające środki czyszczące czy pielęgnujące sprzedają produkty o zbyt wysokim pH, które intensywnie niszczą linoleum. Kiedyś spotkałem się z przypadkiem polecenia do lino koncentratu o odczynie kwasowym przeznaczonym przez producenta do czyszczenia podłogowych płytek ceramicznych z bardzo dużych zabrudzeń np. pobudowlanych. Po jednym umyciu tym specyfikiem linoleum zaczęło wydzielać biały pył. Jakim określeniem potraktować takie działanie? Nie można więc czyszczenia i pielęgnacji wszelkich podłóg podciągać pod wspólny mianownik i stosować te same środki chemiczne oraz techniki czyszczenia. Rozeznanie, z jaką podłogą mamy do czynienia powinno być priorytetem w pracy każdej firmy świadczącej usługę czyszczenia i pielęgnacji. A bardzo często nie jest. Ba, wielu nie zada pytania użytkownikowi jaką ma w pomieszczeniu podłogę, kiedy została ułożona, a nawet jaka firma wykonała montaż. Przyczyn takiego zachowania jest przynajmniej kilka. Począwszy od obawy przed utratą zlecenia, a skończywszy na wstydzie, że się nie wie z czym trzeba się zmierzyć. Jednak z drugiej strony jak wytłumaczyć niechęć do zdobycia wiedzy. Wszak w prawie każdym mieście jest przynajmniej jedna firma specjalizująca się w montażu podłóg. Problemem byłoby poprosić właściciela takiej firmy, aby przeprowadził szkolenie pracowników firmy czyszczącej? Nie sądzę też, aby takiej wiedzy nie chcieli przekazać przedstawiciele firm produkujących wszelkie pokrycia podłogowe. Takie zderzenie interesów może prowadzić jedynie do obopólnych korzyści. Tymczasem skrajna niechęć do zdobywania wiedzy prowadzi bardzo często do źle świadczonej usługi. Prawdą niestety jest też, że wielu użytkowników podłóg przyjmuje jakby z urzędu fakt, że ich podłoga po wyczyszczeniu nie będzie wyglądała idealnie. sport

Co prawda przy zakupie podłogi sprzedawca przekonywał o doskonałej decyzji i braku konieczności obsługi, ale rzeczywistość okazała się inna. Ponadto „kto czyta te wszystkie instrukcje czyszczenia i konserwacji  – przecież to tylko podłoga”. Dodając do tego chałupniczą codzienną pielęgnację – mamy obraz podłogi zapuszczonej, zaniedbanej i bardzo niezadowolonego klienta. Wkraczamy więc w kolejny aspekt tematu rozważań „jaka jest podłoga” czyli czym i w jaki sposób jest zabrudzona. Fantazja (bo niestety tak to trzeba nazwać) personelu sprzątającego oraz osób zarządzających jest prawie nieograniczona. Na podłogę wylewa się oraz wysypuje wszystko co tylko jest dostępne na rynku i na etykiecie ma napisane, że służy do mycia czy szorowania – a że akurat kamienia w muszli klozetowej – no cóż, skoro sobie tam poradzi to i na podłodze. Stosowanie środków nieodpowiednich jest w stanie bardzo istotnie zdewastować podłogę.  Ot choćby mydło o odczynie kwasowym wylewane sukcesywnie na podłogę, a każda jest o odczynie zasadowym bądź ma powłokę o takim odczynie. Później wszyscy załamują ręce i szukają winnych złego stanu pokrycia podłogowego nie mówiąc o zaskoczeniu ceną usługi za czyszczenie i aplikację. Ta cena jest bardzo istotnie związana z całą historią każdej podłogi. Ale brak znajomości tej historii może firmę czyszczącą wprawić w niezły kłopot bo zamiast przewidywanych 4 godzin na czyszczenie i aplikację powłoki na 100m2 trzeba poświęcić 8 czy 10 godzin na samo czyszczenie. Nie mówiąc o ilości wylewanego produktu rozpuszczającego złogi brudu wymieszanego z tzw. „nabłyszczaczem”. Zresztą taka konserwacja brudu nie jest tylko domeną personelu sprzątającego. Zdarzają się firmy świadczące usługę czyszczenia i pielęgnacji podłóg, które na nie wyczyszczoną podłogę nakładają powłokę zabezpieczającą, a użytkownikowi tłumaczą, że te szare naloty w wielu miejscach są wynikiem załamania światła na nierównej posadzce. Koszmar. Bez dalszego komentarza. Trzeba więc bezwzględnie postarać się o informację czym, jak, jakimi środkami, w jaki sposób, przez kogo prowadzona była pielęgnacja. Świadczona usługa ma za zadanie doprowadzić każdą podłogę prawie do stanu początkowego. I to jest możliwe przy posiadaniu odpowiedniej wiedzy, umiejętności i środków chemicznych. Współczesne pokrycia podłogowe jest bardzo trudno zabrudzić trwale, zapuścić tak, aby brud wniknął w strukturę podłogi i nie można go było usunąć stosując wyłącznie działanie chemiczne. Ogromna większość zabrudzeń gromadzi się wyłącznie na powierzchni podłogi więc jego usunięcie nie wymaga ingerencji w strukturę materiału.

sport 2Zdecydowana większość podłóg po profesjonalnym czyszczeniu powinna wyglądać niejednokrotnie korzystniej niż w momencie zakupu. Jeżeli jest inaczej – trzeba, albo powtórzyć cały proces czyszczenia i aplikacji powłoki ochronnej, albo znać faktyczną przyczynę takiego stanu. Ale to już temat, jak i zresztą wiele innych poruszonych powyżej, na kolejne rozważania.

 

Andrzej Zabiega

Napisane przez adam 20.12.2014r.

Tagged with , , , , ,

Pranie dywanów   2 komentarze

Dodane o 11:40 do Aktualności

dywan2Czy pranie dywanów musi być problemem? Otóż niekoniecznie. Wystarczy dobrać odpowiednią metodę oraz oczywiście sprzęt i praca jak i efekt może nam sprawić wiele satysfakcji.

 

 

 

Read the rest of this entry »

Napisane przez Paweł Kukiełczyński 19.12.2013r.

Tagged with , ,

TTS Clean Glass   brak komentarzy

Dodane o 10:26 do Aktualności

tts windowJakiś czas temu firma TTS wypuściła na ranek packę do mycia okien – postanowiliśmy wykonać test aby sprawdzić czy ten wynalazek rzeczywiście pozostawia czyste szyby. Read the rest of this entry »

Napisane przez adam 18.12.2013r.

Tagged with , , ,

Nowy Start   brak komentarzy

Dodane o 12:27 do Aktualności

4700678662_5ff9516396_mWitamy na naszym nowym a właściwie reanimowanym firmowym blogu.

Postanowiliśmy wrócić do takiej formy pisania artykułów gdyż profil na Facebook nie pozwala nam na pokazanie Wam treści w satysfakcjonującej nas formie.

Nasz blog od tej pory będzie traktował nie tylko o naszej firmie lecz o całej problematyce sprzątania, technikach, nowościach oraz trendach.

Stawiamy sobie za zadanie zwiększenie Waszej wiedzy na temat profesjonalnych usług, przybliżenie Wam problemów jak i ciekawostek z naszej branży. Znajdziecie tu wiele porad i praktycznych wskazówek które pomogą Wam w codziennej pracy.

Zatem zachęcamy do subskrypcji i życzymy ciekawej lektury.

 

Napisane przez adam 16.12.2013r.